Projekt domu Reksio Dominanta

Projekty domów – jak szukać by znaleźć?

Budowa domu zaczyna się od wyboru odpowiedniego projektu. Jak zabrać się do jego poszukiwań?

Na rynku architektonicznym dysponujemy ogromnym wyborem gotowych projektów domów. Z pozoru więc mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego do naszych potrzeb projektu nie będzie absolutnie żadnym problemem. Jednak po spędzeniu kolejnej godziny na przeszukiwaniu wielu setek projektów typowych szybko dojdziesz do wniosku, że do poszukiwań trzeba zabrać się naprawdę z głową.

Wybór odpowiedniej pracowni projektowej

Tak jak w przypadku wielu innych usług, tak i usługi projektowe są na rozmaitym poziomie. Czy przeszukując rozmaite typowe projekty domów jednorodzinne bierze pod uwagę, że mogą one być bardzo różnej jakości? Korzystanie z serwisów oferujących projekty wielu pracowni projektowych w jednym miejscu to dobry i sprawdzony pomysł, ale trzeba pamiętać, że tam projekty są wrzucane do jednego worka. Obok siebie znajdziesz tam zarówno projekty przygotowywane przez początkujących architektów oraz projekty wykonane przez specjalistów w projektowaniu z doświadczeniem sięgającym nawet i kilkudziesięciu lat. Dlatego czasem warto poszukać projektu zaczynając od poszukania opinii o popularnych na polskim rynku pracowniach projektowych. Takie opinie można znaleźć w typowych serwisach z opiniami, na forach internetowych oraz na licznych zakładanych w sieci blogach budowlanych.

projekt domu Lolek
Projekt domu Lolek, pracownia projektowa Dominanta, projekty domów http://projekt-od-autora.pl/

Wiele osób poszukuje tej naprawdę właściwej dla siebie pracowni projektowej po prostu wypytując znajomych i członków rodziny o ich doświadczenia w zakresie poszukiwania projektu swojego domu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że udajemy się do pracowni, która jest sprawdzona. Warto też zorientować się w tym, jakiej pracowni projekty najbardziej odpowiadają naszym potrzebom, bo pamiętajmy, że każdy architekt będzie też miał pewien charakterystyczny dla siebie styl – jak typowy artysta :).

Co decyduje o jakości projektu?

Być może zapytasz w takim razie, po czym można poznać, czy dany projekt domu naprawdę jest starannie dopracowany? Ciężka sprawa, ale okazuje się, że są na to pewne sprawdzone sposoby. Jednym z nich może być zorientowanie się, jak dużo domów wybudowano w Polsce według interesującego nas projektu? Jak wiele w internecie występuje blogów budowlanych przedstawiających realizację tego projektu? Czy prowadzący takie blogi są zadowoleni z kontaktu z autorami projektu?

Niektóre gotowe projekty, które dobrze się sprzedają są przez swoich autorów nieustannie dopracowywane, optymalizowane i dostosowywane do aktualnych trendów. Jeśli mamy do czynienia z projektem, który jest już którąś z kolei wersją projektu podstawowego, to możemy mieć pewność, że jest on naprawdę starannie dopracowany. Może być na przykład modyfikowany w oparciu o doświadczenia osób, które już według niego wybudowały swoje domy. Wybierając taki projekt jesteśmy niemal 100% pewni, że wybraliśmy bardzo dobrej jakości produkt.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://ogrzany.pl/