Wyrwij się ze szponów nałogu z pomocą fachowców

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż rzeczy, od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary długo nie umieją przyznać, że mają poważny problem.


Specyfikę uzależnienia są w stanie zrozumieć tylko inni uzależnieni, a postronnym obserwatorom trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Podstawowym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej koncentruje całą naszą uwagę i jeśli chośby na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i spokój wewnętrzny znikają, a myśli zaczyna wypełniać jedynie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa rozrywek na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.


Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko inne, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym zazwyczaj wydaje się, że to one sprawują kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą rzucić nałóg, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W chwili, gdy osoba tkwiąca w nałogu zauważy, że to już nie jest jej decyzja, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.
W Polsce obecnie istnieje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na urokliwym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go piękny ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla większości pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdej osoby podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Każdy terapeuta dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc członkowi swojej rodziny bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i dajsobie szansę na szczęście. Każdy bowiem zasługuje na to, aby być panem swojego życia.