wódka kraftowa

Wódka kraftowa – co to właściwie znaczy?

Wielokrotnie z pewnością mieliśmy do czynienia z pojęciem, którym jest wódka kraftowa. Nie zawsze jednak mamy pełny ogląd tego, co właściwie ono oznacza. W jaki sposób produkowana jest wódka kraftowa i od czego tak naprawdę zależy jej jakość? Tutaj również nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ  tego rodzaju alkohol produkowany jest w małych, nierzadko rodzinnych zakładach.  Receptury najczęściej objęte są tajemnicą i nie są przekazywane osobom trzecim. To sprawia, że nie można nigdzie kupić dwóch, identycznie smakujących wódek kraftowych. Co jeszcze jednak warto wiedzieć na temat produkcji tego rodzaju alkoholu? Ile trwa proces stworzenia wysokiej jakości wódki kraftowej? Sprawdźmy.

Proces produkcji wódki kraftowej – jak przebiega?

Produkcję wódki kraftowej należy rozpocząć od doboru odpowiedniej jakości surowców. Mowa tutaj zarówno o ziemniakach, jak również i o zbożach. Powinny pochodzić one z lokalnych upraw, a co za tym idzie, wyróżniać się bardzo dobrą jakością. Następnie poddawane są one najróżniejszym procesom, mającym na celu pozyskanie wysokiej jakości alkoholu. Procesy te są niezwykle czasochłonne i wymagają nie tylko wiedzy oraz doświadczenia, ale też odpowiednich urządzeń. Z tego też względu, wódka kraftowa produkowana jest na zdecydowanie mniejszą skalę, niż ta przemysłowa. Jest ona też znacznie droższym alkoholem od tego, który możemy kupić w popularnych marketach.  Czynników, które się na to wszystko składają, jest bardzo dużo. Sam czas produkcji oraz wysoka jakość surowców to nie wszystko. Bardzo ważne jest także miejsce oraz sama receptura, która z reguły objęta jest ścisłą tajemnicą. 

Ile czasu trwa produkcja wódki kraftowej?

Wysokiej jakości wódka kraftowa może być produkowana nawet do tygodnia, jeśli nie dłużej. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak będą przebiegać procesy destylacji oraz inne, które mają ogromne znaczenie dla efektu finalnego. Należy zatem dołożyć wszelkich starań oraz zadbać o najdrobniejsze szczegóły związane z produkcją tego rodzaju trunku. Dzięki temu, na wybrane półki sklepowe trafia wysokiej jakości alkohol, który można sklasyfikować jako ten z kategorii premium.