sprowadzenie zwłok z zagranicy

Procedura sprowadzania zwłok z zagranicy – co warto o niej wiedzieć?

Sprowadzenie ciała zmarłego z zagranicy, nie jest proste. Niestety, w sytuacji, kiedy coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża z kraju i mieszka na stałe poza Polską, takie sytuacje stają się coraz częstsze. Sprowadzanie zwłok z zagranicy wymaga jednak przestrzegania szeregu procedur i właśnie z tego względu, dobrze jest w tym zakresie poprosić o pomoc specjalistów – np. firmę świadczącą usługi pogrzebowe. O czym jednak należy pamiętać, kiedy musimy zorganizować transport zwłok z zagranicy? Od czego zacząć? Odpowiedzi na te, jak również i na wiele innych pytań, znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Kto może sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy?

Według powszechnie obowiązującego prawa, nie każdy może przedsięwziąć procedurę sprowadzenia ciała zmarłego z zagranicy. Ustawa wyraźnie wskazuje, że mają do tego prawo bliscy zmarłego, czyli m.in:

  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • małżonkowie, 
  • dzieci, 
  • wnuki,
  • ciotki oraz wujkowie. 

Co do zasady, ciało zmarłego z zagranicy mogą sprowadzić tylko te osoby, które łączą więzy rodzinne ze zmarłym. 

Sprowadzenie zwłok z zagranicy – od czego zacząć?

Skoro wiemy już, kto może przedsięwziąć procedurę sprowadzenia zwłok do kraju z zagranicy, pora dowiedzieć się, od czego należy rozpocząć tę procedurę. Pierwszym krokiem, jest złożenie wniosku o wydanie ciała w urzędzie miasta właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. W takim wniosku należy zawrzeć takie informacje jak: nasze dane personalne, adres oraz miejsce zamieszkania oraz informacje, które znajdują się w dowodzie osobistym lub innym dokumencie tożsamości. Ponadto, we wniosku należy także umieścić te same dane, ale dotyczące osoby zmarłej. Należy także wskazać, w jaki sposób ciało zmarłego zostanie przetransportowane do kraju. 

Ile kosztuje transport ciała zmarłego z zagranicy?

Kiedy podejmujemy się sprowadzenia ciała zmarłego z zagranicy, musimy też liczyć się z tym, że taka usługa kosztuje. Przyjmuje się, że cena za taką usługę oscyluje w okolicy od około 3 tysięcy do nawet 15 tysięcy. Cena zależna jest przede wszystkim od tego, z jakiego kraju sprowadzamy zwłoki zmarłego.