Sprawdź swoją zdolność kredytową

Najpopularniejszą formą pożyczki w obecnych czasach jest bez wątpienia kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możemy otrzymać dodatkowe środki na wakacyjny wyjazd, wesele dziecka, wymianę auta czy remont mieszkania. Wybór tej z pozoru jakże prostej drogi na otrzymanie dodatkowych funduszy nie wygląda jednak w rzeczywistości tak kolorowo.
Bank sprawdza w pierwszej kolejności naszą tak zwaną zdolność kredytową, a więc maksymalną wielkość kredytu jaką jest nam w stanie udzielić przy danym okresie spłaty. Zwraca uwagę szczególnie na wysokość naszych stałych, miesięcznych zarobków oraz historię kredytową. Starając się o kredyt gotówkowy istotne jest bowiem, aby posiadać stały, miesięczny dochód, oczywiście jego źródło musi być akceptowane przez bank. Brane wciąż i nieustannie spłacane kredyty mają niestety negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową, obniżają bowiem nasz miesięczny przychód. 
Jeśli jednak spłaciliśmy już wszystkie zaciągnięte wcześniej kredyty i zrobiliśmy to w terminie, bank może pożyczyć nam więcej, gdyż uzna nas za bardziej wiarygodnych. Wyliczając zdolność kredytową banki przywiązują również ogromną wagę do wieku osób ubiegających się o kredyt. Młodzi ludzie, którzy dopiero co stali się pełnoletni mają dużo trudniej uzyskać kredyt, tak samo osoby po sześćdziesiątym roku życia.
Ogromny wpływ na naszą zdolność kredytową mają też jeszcze inne czynniki, o których nawet nie myślimy przymierzając się do wzięcia kredytu. Mowa mianowicie o wykształceniu oraz stanie cywilnym. Banki bowiem wychodzą z założenia, że im wyższe wykształcenie potencjalnego klienta, tym ma on większą szansę na uzyskanie lepszej i bardziej stabilnej pracy. Osoby w związkach małżeńskich uznawane są natomiast za bardziej stabilne, w dodatku dochód w domu generują dwie osoby. W zależności właśnie od tych zmiennych wiele banków może nam ustalić zupełnie inną zdolność kredytową.
Uzyskane przez bank informacje o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej wpisywane są do specjalnego systemu. Na ich podstawie system ten sprawdza czy bank może w ogóle przyznać nam kredyt jeśli tak wylicza jego maksymalną wysokość.
Bardzo fajnym instrumentem dzięki, któremu sami możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową w konkretnych bankach jest tak zwany kalkulator zdolności kredytowej czy inaczej kalkulator kredytowy online. Wpisujemy tam wszystkie istotne dane, a więc nasze dochody oraz ich źródła, nasze zobowiązania, a także ilość członków rodziny i na ich podstawie dopiero system wylicza nam zdolność kredytową. Pamiętajmy jednak, że wyniki te mają charakter jedynie poglądowy, a banki mogą wziąć pod uwagę jeszcze inne wymienione wcześniej czynniki.
Jeśli więc planujecie wziąć kredyt gotówkowy, w pierwszej kolejności obliczcie swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziecie mieli rozeznanie na jakie dodatkowe środki pieniężne możecie liczyć ubiegając się o kredyt. Pomoże Wam w tym niewątpliwie kalkulator zdolności kredytowej.