Odzyskiwanie danych z RAID 1

Duża część użytkowników sprzętu komputerowego nie jest zadowolona z wydajności twardego dysku. Wielu z nich niepokoi się również o bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich osób jest stworzenie nadmiarowej macierzy dysków niezależnych RAID.

Macierz RAID to sposób przechowywania danych, polegający na łączeniu wielu fizycznych dysków  w taki sposób, że dla systemu operacyjnego widoczne są one jako jeden dysk. Dane zapisywane są na macierzy RAID w sposób zupełnie inny niż na tradycyjnym dysku, jednak sposób zapisu zależy od poziomu stworzonej macierzy. Poziomy macierzy RAID oznacza się cyframi np.: RAID 1, RAID 0 itp.

odzyskiwanie danych z raid 1

Dla przeciętnego użytkownika komputera do pracy w warunkach domowych, najlepszym rozwiązaniem będzie macierz RAID 1, stworzona z minimum 2 dysków,  gdzie dane są replikowane na wszystkie dyski macierzy. Należy pamiętać, że w przypadku macierzy RAID 1 pomimo posiadania kilku dysków mamy do wykorzystania pojemność tylko jednego (najmniejszego nośnika), co może nie być satysfakcjonujące dla użytkownika. RAID 1 nie przyspiesza może systemu tak jak macierze innych poziomów, jednak gwarantuje prostotę i wysoki stopień bezpieczeństwa danych.

Zapis danych na macierzy RAID 1 nie jest zawrotny, jest on równy długości czasu zapisu na najwolniejszym dysku. Jego niewątpliwą zaletą jest natomiast odporność na awarie, ponieważ w przypadku uszkodzenia któregoś z dysków cała macierz nadal będzie działać.

Niestety zdarza się, aczkolwiek rzadko, że macierz RAID 1 ulegnie awarii i trzeba będzie podjąć próbę odzyskania danych. Odzyskiwanie danych z RAID 1 zawsze należy powierzyć fachowcom.  Jedną z godnych polecenia firm zajmujących się odzyskiwaniem danych jest MEGASERWIS z Warszawy. To firma z 20-letnim doświadczeniem, która w swojej ofercie posiada odzyskiwanie danych z rozmaitych urządzeń elektronicznych, znajdujących się w najróżniejszym stanie technicznym.

Jeśli zatem posiadacie na dysku ważne dane i chcecie się zabezpieczyć przed ich utratą, zdecydujcie się na macierz RAID 1. Nie wymaga wielu dysków, i będzie wystarczająca do użytku domowego.