Kiedy oraz jak wykonuje się RTG zębów?

Każdy powinien mieć świadomość, że poważne stomatologiczne leczenie nie obejdzie się bez wykonania badania, którym jest tomografia szczęki. Trafna diagnoza, jak i także opracowanie planu skutecznego działania dentysty możliwe jest dzięki zobrazowaniu problemów przy pomoc rentgenowskich zdjęć. Urządzenia, które są stosowane obecnie w diagnostyce stomatologiczne są w pełni bezpieczne, ich wykorzystanie nie niesie dla pacjenta absolutnie żadnego ryzyka.

Przeciwwskazania

Każdy z pacjentów, który ma skierowanie od stomatologia może skorzystać z badania jakim jest RTG zębów. Zdjęcie jednego zęba wykonuje się bezpośrednio na życzenie badanie. Jednak nie zawsze rentgen może być wykonany.

Wśród przeciwwskazań do RTG zębów znajdują się:

– ciąża – badanie się wykonuje jedynie, gdy nie może poczekać do porodu. Podczas zabiegu jednak stosuje się specjalne osłonki, które chronią nasz płód przed napromieniowaniem,

– zbyt duża ilość zabiegów rentgenodiagnostycznych w zbyt krótkim czasie – promieniowanie X pomimo ochronnych środków jest dla zdrowia szkodliwe. Dlatego właśnie należy podchodzić rozsądnie do ilości badań w roku,

– młody wiek – należy zachować maksymalną ostrożność oraz także ograniczyć ekspozycję na promieniowanie do absolutnego minimum.

Przebieg badania

Podczas badania RTG pacjent ubierany jest w ochronny fartuch z ołowianej gumy. Dzieciom zakładana jest dodatkowo osłona na szyję, aby móc ochronić tarczycę.

Wyróżniamy dwa rodzaje badań radiologicznych. Pierwsze to wewnątrz ustne – przeprowadzane jest na siedząco. Klisza się znajduje bezpośrednio w jamie ustnej. Drugi rodzaj to badanie zewnątrz ustne. Jest to popularny pantogram oraz warstwowe zdjęcia, czyli tomograficzne. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię oraz spinki, które znajdują się w okolicy samej głowy.

Badanie przeprowadza się na leżąc. Zabieg cały trwa jedynie kilka minut. Bezpieczeństwo podczas wykonywania RTG zapewnia wyposażenie dobre w radiologicznej pracowni oraz pracownicy niezmiernie doświadczenie. Warto zerknąć na stronę https://www.rentgen-krakow.pl/ i poznać wszelkie szczegóły.