Firma w Niemczech

Firma w Niemczech – co zrobić, aby ją założyć?

Prowadzenie własnej działalności na terenie Niemiec, to bardzo powszechna praktyka stosowana przez wielu Polaków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że samo założenie działalności gospodarczej w Niemczech jak również jej prowadzenie, jest znacznie prostsze niż w przypadku prowadzenia własnej firmy w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zadbać o dopełnienie kilku, bardzo istotnych formalności. Gdzie zatem należy dostarczyć niezbędne dokumenty? Jakiego rodzaju dokumentów wymaga się od nas, kiedy chcemy aby nasza firma w Niemczech dobrze działała? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.

Dokumenty niezbędne do założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech

Podstawowym dokumentem, który jest wymagany do założenia własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, jest dowód osobisty lub paszport. Kserokopie dowodu bądź paszportu, wykonaną po obu stronach, należy dostarczyć do miejsca o nazwie  gewerbeamt.  To jednak dopiero początek naszej drogi, jeśli chodzi o założenie własnej firmy w Niemczech. Niezbędne do tego celu będzie także dostarczenie do gewerbeamt zaświadczenia o zameldowaniu. Czasami wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności. Równie istotne, może okazać się zaświadczenie o tym, że nie zalegamy z płatnościami podatkowymi zarówno na terenie Polski, jaki na terenie Niemiec. 

Czy zakładanie firmy w Niemczech jest popularne?

Minimum formalności, które pozwalają na założenie własnej działalności na terenie Niemiec, sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na ten krok. Według najnowszych danych prowadzonych przez ambasadę Polską w Berlinie,  rocznie na terenie Niemiec zarejestrowanych jest blisko 170 000 polskich firm. W większości są to działalności jednoosobowe. Tym samym, można śmiało powiedzieć że zakładanie własnej działalności na terenie Niemiec to powszechna praktyka – przede wszystkim ze względu na korzyści które ze sobą niesie.