okulista Warszawa

Jak skutecznie zadbać o dobry wzrok?

O tym, że istnieją sposoby na skuteczną poprawę naszego wzroku, wie każdy. Niestety, nie każdy stosuje te powszechnie znane zasady. Właśnie z tego powodu, coraz więcej osób – w tym także dzieci – boryka się z problemami związanymi z prawidłowym widzeniem. Okulista Warszawa radzi – stosowanie znanych i w gruncie rzeczy bardzo prostych metod dbania o wzrok, pozwala na to, abyśmy mogli się cieszyć jego dobrym stanem. W jaki sposób jednak prawidłowo zadbać o wzrok? Na co zwrócić największą uwagę? W naszym poniższym artykule odpowiadamy na powyższe pytania. 

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o prawidłowe dbanie o nasz wzrok, jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Starajmy się, aby była ona bogata w witaminy i składniki odżywcze, a w szczególności – w beta karoten. Tej substancji najwięcej jest w marchwi, ale znajdziemy ją również w batatach czy dyni. Co do zasady, wszystkie warzywa i owoce, które mają charakterystyczną, pomarańczową barwę i są dość słodkie, będą miały w sobie właśnie beta karoten. To jednak nie wszystko. 

Sen ma ogromne znaczenie

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli rzeczywiście chcemy poprawić kondycję naszego wzroku, jest zadbanie o zdrowy i spokojny sen. Według najnowszych badań, osoby dorosłe powinny przesypiać około 8 godzin na dobę. Warto też podkreślić, że sen powinien być spokojny, w miejscu, które jest odpowiednio przewietrzone. Starajmy się także nie patrzeć w ekran telefonu, komputera czy telewizora tuż przed snem. Dajmy naszym oczom odpocząć. Dobrym pomysłem jest np. czytanie książki, ale w wersji papierowej. Pamiętajmy jednak, że jeśli już koniecznie chcemy poczytać przed snem, dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie. 

Regularne wizyty u okulisty

Ostatnim, choć wcale nie najmniej istotnym czynnikiem, który realnie zapobiega pogorszeniu się naszego narządu wzroku, są regularne wizyty u okulisty. Przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się na kontrolę. Dzięki temu, w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować i podjąć odpowiednie metody leczenia.