kawaly-dowcipy-zarty-humor-ciekawostki

Dowcipy na dobry humor

Jednym z przełomowych odkryć w temacie dowcipów i humoru w badaniach naukowych jest to, że śmiech jest uniwersalny. Dla wszystkich ludzi bez względu na kulturę, pochodzenie i życiowe doświadczenie. Humor można znaleźć wszędzie tam, gdzie pojawił się człowiek.

Humor i nasze życie

Tematy, które skorelowane są z żartami i dowcipem, są zazwyczaj proste. Niekiedy odwołują się do tematów seksualnych lub fizjologicznych. Kolokwialnie mówiąc – na przykład: żarty o pierdzeniu.

Jednak humor najczęściej wiąże się z uświadomieniem sobie niezgodności i niedopasowania między daną koncepcją a sytuacją. Naruszeniem społecznych tematów tabu lub ogólnych oczekiwań, rozwiązaniem napięcia, itp.

Co jest zabawne?

Ale nawet jeśli żarty mają zwykle określoną strukturę, nie ma gwarancji, że dowcip rozśmieszy wszystkich. Nie ma jednego skutecznego przepisu na udany żart. To dość interesujące, że dany dowcip kogoś śmieszy, a kogoś innego już nie. Po części dzieje się tak, ponieważ czas i miejsce odbierają dowcipom ich kulturowe znaczenie.

Niedawno przeprowadzono badanie dotyczące dowcipów opowiadanych przez lekarzy we Francji. Wykazało, że często opierają się one na obraźliwych stereotypach. Na przykład, że chirurdzy są tyranami, anestezjolodzy są leniwi, a psychiatrzy sami są… chorzy psychicznie.

W miejscu pracy, szczególnie, gdy mamy do czynienia z niezwykle stresującym zawodem, humor jest często używany w celu rozładowania napięcia. Także zespolenia grupy w celu radzenia sobie ze stresem w sposób akceptowalny i nieszkodliwy.

Ale działa również w celu wykluczenia osób postronnych, dla których taki humor może być nieprzyjemnie mroczny. Ta ostatnia kwestia jest ważna – wykluczenie innych może pomóc wzmocnić spójność grupy.

Poczucie humoru pomaga

Ludzie, którzy z powodzeniem współpracują, wykorzystując zrozumienie świata i innych ludzi, mają większe szanse na przeżycie. Dlatego ci zabawniejsi wydają się bardziej atrakcyjni i inteligentni.

Co więc sprawia, że żart jest zabawny? Odpowiedź na to pytanie wciąż nie jest prosta. Jednak jedno jest pewne: dopóki nie będziemy w stanie w pełni uwzględnić społecznych i kulturowych zawiłości humoru, pozostanie on dla nas wciąż tematem tajemniczym i niezbadanym.

kawaly-dowcipy-zarty-humor-ciekawostki

Tekst przygotował właściciel portali z humorem i dowcipami: DobryHumor.pl, Anegdoty.pl i Sadurski.com. Konsultacja: Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), międzynarodowa organizacja osób z dużym poczuciem humoru. Powstała w 2001 roku w Polsce, a jej składka członkowska wynosi… 3 uśmiechy dziennie.