Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji o integracji systemów informatycznych

Nowatorskie, wciąż rozwijające się technologie informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale również w działalność przedsiębiorców. Dzisiaj nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez dostępu do Internetu, a działalność gospodarcza bez niego nie ma szans na rozwój. W dzisiejszych czasach koniecznością jest posiadanie przez firmy własnych witryn www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby przedsiębiorstwo mogło w ogóle dać o sobie znać w Internecie i być tam widoczne dla ewentualnych klientów, konieczne jest wykonanie szeregu działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.
Marketing internetowy skupia się przede wszystkim na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonego zapytania informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Dzięki wyszukiwarce trafia na strony internetowe firm, które są w stanie najpełniej zaspokoić jego potrzeby. Ogromna część sfinalizowanych transakcji handlowych rozpoczyna się właśnie od wyszukiwarek internetowych.
Kluczem do zjednania sobie jak największej liczby klientów w Internecie jest posiadanie funkcjonalnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet powinny być udoskonalone pod kontem SEO oraz zbudowane na nowoczesnym oprogramowaniu, a także charakteryzować się przejrzystością oraz dobrym i sprawnym hostingiem.
Posiadanie profesjonalnej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej wykonanie jest bezużyteczne, jeśli potencjalni klienci nie będą w stanie na nią trafić. Aby mogła być ona widoczna w sieci należy podjąć szereg działań służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w grupie pierwszych wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Charakteryzują się one głównie dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego rodzaju portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Najciekawsze jest to, że utworzenie konta na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi kosztów za przyciąganie w ten sposób potencjalnych klientów.

W dobrze zorganizowanych i rozwijających się firmach często konieczne staje się wprowadzenie kilku systemów informatycznych, których głównym zadaniem jest wsparcie zatrudnionych tam pracowników i usystematyzowanie pracy. Mogą to być systemy do prowadzenia księgowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania przeważnie są zróżnicowanie i posiadają rozmaite możliwości. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, nieodzowna jest integracja systemów informatycznych. Należy podkreślić, że nie wszystkie systemy pozwalają na zintegrowanie ich z innymi systemami, ale zdecydowana większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje firma. Integracje systemów informatycznych  możemy podzielić na jednostronną i dwustronną. W przypadku bardzo skomplikowanych programów informatycznych stosuje się integrację jednostronną. Dane są wtedy przekazywane z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna jest niemożliwa, jednak taki rodzaj integracji dla wielu firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy przepływać we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność połączonych systemów znacznie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji co do rodzaju połączenia musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawowym jest koszt wykonania połączenia, drugim – użyteczność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości posiadanego oprogramowania. Bez względu na wybór rodzaju integracji, niesie ona ze sobą mnóstwo korzyści, które są zauważalne w bardzo krótkim czasie.
W ostatnich latach świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród posiadaczy firm znacząco wzrosła. Rośnie także poziom ich informatyzacji i wykorzystania nowoczesnych technologii systemowych i informatycznych. To gigantyczna zmiana dla przedsiębiorstw, ale także nieograniczone możliwości, które mogą przyspieszyć rozwój firm i wygenerować ogromne zyski.