blaty kamienne

Jak wybrać najlepszy blat kamienny do kuchni?

Blat w kuchni pełni niezwykle istotną rolę. To na nim kroimy, robimy kawę, czy przygotowujemy posiłki. Powinien być więc on wybrany w odpowiedni sposób. Warto jednak pamiętać, że blat w kuchni musi być nie tylko dopasowany pod względem wyglądu do pozostałych elementów pomieszczenia, ale też powinien być funkcjonalny. Blaty kamienne spełniają obie te funkcje. 

Rodzaje blatów kamiennych

Nie jest tak, że mamy dostępny tylko jeden rodzaj kamienia z którego wykonywane są blaty. Obecnie na rynku dostępne są blaty granitowe, bazaltowe, marmurowe czy wykonane z konglomeratu kwarcytowego. Różnią się one przede wszystkim właściwościami fizycznymi – jedne z nich są bardziej twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne a inne trochę mniej. Co do zasady jednak, niezależnie od tego, na który rodzaj blatu kamiennego się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że przetrwa on nawet kilkadziesiąt lat. 

Wybierz idealny kolor blatu kamiennego

Niezwykle istotną kwestią, o której należy pamiętać przy wyborze blatów do kuchni jest to, że możemy swobodnie dopasować jego kolor idealnie do wystroju wnętrza spośród bardzo szerokiej gamy kolorystycznej. Kamień jest specjalnie barwiony wedle indywidualnych potrzeb klienta. Zdecydowanie jednak najłatwiej jest dokonać zakupu blatu kamiennego w naturalnym kolorze danego surowca. Takie blaty wyglądają też znacznie bardziej estetycznie i nowocześnie. 

Nie bój się kształtów

Przyjęło się, że blat kuchenny powinien być w kształcie prostokąta. Coraz częściej odchodzi się jednak od tej zasady. Blaty kamienne wykonywane są w kształcie koła, owalu, czy trójkąta. Nie muszą też charakteryzować się ostrymi krawędziami ponieważ w bardzo łatwy sposób można je zaokrąglić. Paradoksalnie, mimo iż to właśnie kamień jest uznawany za jeden z najbardziej twardych surowców, jest on też surowcem bardzo plastycznym. Z tego też względu znalazł on zastosowanie w branży meblarskiej. Nie można jednak zapominać o tym, że aby blat kamienny był trwały i przetrwał kilkadziesiąt lat, musi być zamontowany zgodnie z najwyższymi standardami jakości.