Uzyskiwanie dochodu ze sprzedaży na aukcjach internetowych

Dość popularnym tematem wśród osób, które czynnie zajmują się transakcjami w sieci, jest to, czy muszą rozliczać się z faktu dokonywania zakupów i sprzedaży na np. serwisach aukcyjnych. Program do rozliczania PITów na pewno przyda się tym, którzy prowadzą w sieci działalność gospodarczą, bo ona podlega opodatkowaniu, jak w przypadku każdej innej działalności, z tą różnicą, że funkcjonuje w strukturach świata wirtualnego. PIT 2018 program może przydać się jednak nie tylko tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale i osobom, które, nie posiadając działalności, handlują towarami czy usługami w sieci. Wtedy kwestia rozliczenia wygląda nieco bardziej skomplikowanie.

Sprawę można ukrócić w kilku zdaniach. Program do rozliczania PITów będzie potrzebny, gdy dokonujemy sprzedaży prywatnie w ściśle określonych warunkach. Nie musimy rozliczać się ze sprzedaży w sytuacji, podczas której towar, jaki posiadamy, sprzedajemy po sześciu miesiącach od jego nabycia. Można tu przytoczyć taką sytuację. Kupujemy w sieci telewizor, a następnie przez rok go używamy. Po tym okresie, za dowolną cenę, możemy produkt sprzedać bez rozliczania się z urzędem skarbowym. Jeśli zaś telewizor kupujemy, a w okresie sześciu miesięcy po zakupie chcemy go sprzedać, niezależnie, czy na sprzedaży ma zostać osiągnięty zysk, czy nie, wtedy też należy tę sytuację rozliczyć. Ważne jest również to, by udowodnić, że sprzedaż ma charakter prywatny i nie ma żadnego związku z żadnym typem działalności gospodarczej. PIT w takiej sytuacji nie będzie rozliczany standardowo, poprzez PIT-37. PITy program oferuje także wiele innych, niezbędnych do rozliczenia deklaracji, a w tym przypadku, gdy mamy sytuację wykazania w deklaracji sprzedaży w sieci, musimy rozliczyć się, korzystając z deklaracji PIT-36, która dostępna jest w program PIT .

Kolejnym pytaniem, które podatnik może sobie zadać podczas wypełnienia deklaracji, może być to, gdzie wpisać ten rodzaj kosztu. Na arkuszu mamy rubrykę pod nazwą „inne źródła” i właśnie tam należy umieścić ten problematyczny element.

Ponadto, podatnik jest zobowiązany do tego, by udowodnić koszty zakupu określonego przedmiotu bądź usługi, ale także powinien udowodnić koszty związane z jej zbyciem. Upraszczając kwestię, warto posiadać rachunki bądź faktury, które poświadczają o poniesionych kosztach. Program do rozliczania PITów na pewno w znaczącym stopniu przyczyni się do tego, w jaki sposób rozliczymy się, i jak sprawnie i szybko nam to pójdzie.

Jeśli zaś chodzi o przedsiębiorców, sprzedaż w firmach jest opodatkowana także po okresie sześciu miesięcy, gdyż wchodzi w zakres działalności gospodarczej. Nie ma tutaj żadnych wytycznych, sprzedaż po sześciu miesiącach dotyczy tylko i wyłącznie osób prywatnych.

Niezależnie, czy dochód uzyskujemy, czy też nie, będąc osobą prywatną i sprzedając towar w przeciągu sześciu miesięcy od dnia nabycia, jesteśmy zobligowani do zapłaceniu podatku. Rozliczając się z urzędem skarbowym, najlepiej uczynić to przy pomocy niezawodnego PITy program. Już od kilku lat podatnicy korzystają z programu, bez większych problemów rozliczając deklaracje. Program jest całkowicie darmowy i dostępny w sieci, dlatego bez większych problemów można go pobrać na komputer. PITy darmowy program poprowadzi nas przez rozliczenie, dzięki czemu z przyjemnością się rozliczymy.