Konsumenckie filtry do wody

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się na temat jakości wody pitnej. Chociaż w Polsce z jakością wody pitnej jest coraz lepiej, stan ten nie jest do końca idealny. Wpływ na poprawę jakości wody pitnej mają przede wszystkim inwestycje, jakie wykonują wodociągi. Są to przede wszystkim budowane nowe stacje uzdatniania wody oraz modernizacja sieci rurociągów. Niegdyś, jeżeli chcieliśmy się napić wody z kranu, musieliśmy taką wodę najpierw przegotować, obecnie zachęcani jesteśmy do picia wody bezpośrednio z kranu.

Czy warto stosować filtry do wody?

Wielu dostawców wody pitnej zachwala swoje systemy uzdatniania wody. W wielu przypadkach faktycznie tak jest, że woda jest wysokiej jakości, ale nie wszędzie można do końca wierzyć w to, że woda którą aktualnie pijemy, jest na tyle dobrze oczyszczona, że żadne zanieczyszczenia się w niej nie znajdują. Niemożliwe jest zawsze wiedzieć, że np. jest w wodociągach jakaś awaria. Z tego powodu zaleca się, aby wodę z kranu przed wypiciem przefiltrować. Doskonale nadają się do tego konsumenckie filtry do wody, które z łatwością nabędziesz w portalu Prosto z Kranu.

Jakie mamy rodzaje filtrów do wody?

Obecnie najbardziej popularne są filtry do wody oparte na węglu aktywnym oraz filtry, które stosują zjawisko odwróconej osmozy. W pierwszym przypadku stosowane jest zjawisko sorpcji szkodliwych substancji w porowatym materiale węglowym. W drugim odwrócona osmoza, czyli przeciwieństwo dyfuzji z wykorzystaniem półprzepuszczalnych membran. Filtry węglowe są atrakcyjne przede wszystkim dlatego, że są tanie i bardzo dostępne. Minusem tej metody jest konieczność częstego napełniania dzbanka z filtrem wodą oraz cykliczna (przeważnie comiesięczna) konieczność wymiany takiego filtra. Filtry oparte na zjawisku odwróconej osmozy, są to natomiast filtry, które mogą działać latami, są one wysokowydajne, ale również niestety drogie. Aby odwrócona osmoza mogła filtrować nam wodę w domy, musimy wynająć specjalistyczną firmę, która zainstaluje nam skomplikowany (a przynajmniej w porównaniu do filtrów węglowych) układ.